plyn nebo uhlí?

Volná diskuse na všechna témata netýkající se zaměření jiných kategorií.

plyn nebo uhlí?

Příspěvekod BigV » úte 21. bře 2017 22:30:17

Zdravím, zařizuji si doma malou kovárnu. Nemám v úmyslu vytvářet nějaký veliký věci. Mám klasickou výheň. Můžete mi někdo poradit, jestli je lepší/levnější uhlí nebo plyn? Popřípadě se podělit o zkušenosti? Díky moc :)
BigV

Re: plyn nebo uhlí?

Příspěvekod obag » pon 03. dub 2017 16:48:04

Zdravím,
mám taky malou kovárnu. Klasickou výheň,ale vzhledem tomu že se zabývám výrobou damaškových nožů, seker a podobných věcí,tak jsem si udělal i výheň plynovou. Plynová výheň není vůbec špatná, mám dvouhořákovou a pokud potřebuji upravit jeden kus či zakalit je to rychlé a čisté. Než jsem roztopil výheň jen pro kalení byla téměř hodina fuč. A u plynové je to několik minut a naprosto čistě.A cena plynu s kovářským uhlím je srovnatelná možná je plyn levnější.
obag

Příspěvekod BigV » stř 19. dub 2017 20:52:52

Nože já dělat zatím nechci, spíš chci začít u menších věci jako madla, držáky, kliky apod. Zajímá mě to v první řadě z finanční stránky, ale pokud ten plyn vyjde cenově na stejno a je to rychlejší...
BigV

Příspěvekod aerosor » sob 24. čer 2017 12:11:56

Plynová výheň je značně dražší... Záleží na použití plynu... Jde použít zemní nebo propanbutan. Varianta se zemním plynem je asi nejlevnější, ale co vím, tak se to špatně zařizuje... Potom uhlí, a až nakonec, jako nejdražší propanbutan... Ale jak tu už pán předtím psal, plynová nebo na uhlí se zahřívá jinou rychlostí...
aerosor

Příspěvekod Wendy » pát 30. čer 2017 12:06:35

Když si vyzkoušíte plyn, tak už se Vám do uhlí moc nechce :) , je to pohodlné a čisté, ale jsou věci, kde je klasika nepostradatelná (velké tvarové věci, nebo pokud potřebujete nahřát jen malou část). Pokud děláte najednou velké množství drobných věcí, tak je ten plyn asi i levnější. Pokud si pořizujete plynovku, tak je dobré nejen průchozí, ale i s bočním vývodem - lze potom ohřívat i tvarové věci.
Wendy

Zpět na Volná diskuse