Jak se nenapálit při koupi kovadliny ?

Pokud se nechcete rozhodnout špatně při koupi a nejste si jisti, zde je prostor pro vaše dotazy.

Jak se nenapálit při koupi kovadliny ?

Příspěvekod poloham » úte 23. srp 2011 15:08:50

Můžete mi poradit jak koupit kovadlinu ale to tak ať ji za čas neodvezu do šrotu ?
poloham

Re: Jak se nenapálit při koupi kovadliny ?

Příspěvekod Administrator » pon 29. srp 2011 19:56:30

1. Pokud začínáš, je lepší vzít sebou zkušeného kováře profesionála, ne amatéra.
2. Každá dobrá kovadlina ,,zvoní"
3. Prohlédni si plochu zda není propadlá - pokud jen málo je rozhodnutí na tobě zda ji necháš stáhnout na magnetické brusce - další náklady a starosti
4. Prohlédni zda není svařovaná .
Administrator
Administrátor

Příspěvekod Freeman » pát 06. bře 2015 15:37:54

Ahojte. Ja sa este len idem venovat kovacstvu a poradil mi jeden kovac, ze ked si idem kupit nakovu(kovadlinu), tak by vraj zvonit prave nemala. Ukazoval mi to tak, ze udrel do dobrej a mala velmi tlmeny zvuk a do zlej a ta prave tak vysoko "zvonila". A vravel ze ta zla je prave zla, koli tomu zvonivemu zvuku, lebo ze by z toho ohluchol. Tak ako to je?
Freeman

Příspěvekod Misak » ned 17. kvě 2015 21:07:56

Já teda né že bych chtěl mít něco proti tomu kovářovi co ti radil, ale asi tu kovadlinu neměl přibitou skobami, tak jak by správně ta dobrá (zvonící) kovadlina být měla a nebo v nějakém barelu, který by měl být vysypaný pískem a už jenom tím se ten zvuk docela solidně utlumí a pokud to stále nepomáhá, tak se ováže třeba řetězem. Jen jsem chtěl říct, že správná kovadlina je ta co zvoní.
Misak

Příspěvekod Vanilka » sob 26. bře 2016 13:27:54

Dobrý den,

rád bych se dozvěděl, kdy je ještě vhodné koupit starou kovadlinu.
Většinou jsou nabízené kovadliny dost probouchané. Když uvážím cca 2 cm probouchanou kovadlinu, což by bylo ještě v pohodě, tak vlastně musím počítat s ofrézováním 2cm v celé ploše kovadliny.
Nahoře někdo uvádí, odbrušování magnetickou bruskou, tj. myslí, když je třeba vzít jen tenkou vrstvu, nebo jde vršek kovadliny špatně obrábět? A když se odebere cca 2 centimetrová vrstva, bude kovadlina použitelná? Nedostanu se na na nějakou " vnitřní měkčí vrstvu?

Velmi díky za tipy a zkušenosti.
Vanilka

Příspěvekod Wendy » úte 09. srp 2016 1:58:22

Zdravím,
správná kovadlina zvoní, pokud je prokovaná lze ji srovnat na magnetce nebo i odfrézovat (někdy lítají destičky na fréze jako o život). Každá taková úprava však nese riziko, že bude povrch kovadliny jako bláto. Některé kovadliny mají povrchovou úpravu několik milimetrů a některé do centimetrů. Další problém při hlubším zabroušení může nastat, že sploštíte nos kovadliny.
Pokud Vám zvonivý zvuk kovadliny likviduje ušní bubínky nebo sousedy, tak stačí něke z boku umístit magnet a je klid.
Neměl bych strach ani z omlácené hranky, jde navařit tvrdokovem a když se to provede jen trošku šikovně, tak to i dokonce drží :o)))
Wendy

Zpět na Poradna při koupi